BTRDA Championship Points

              Jordan Road Surfacing BTRDA Rally Series 2018

Round 1 - Cambrian Rally - 17th February
Round 2 - Malcolm Wilson Rally - 3rd March
Round 3 - Rallynuts Stages Rally - 14th April
Round 4 - Plains Rally - 12th May
Round 5 - Carlisle Stages Rally - 9th June
Round 6 - Nicky Grist Stages Rally - 14th July
Round 7 - Woodpecker Stages - 1st September
Round 8 - Trackrod Forest Stages - 29th September


Jordan Road Surfacing BTRDA Gold Star Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Paul Bird             Kelso                       30        30 
  2  Stephen Petch         Bishop Auckland             28        28 
  3  Osian Pryce           Machynlleth                 27        27 
  4  Julian Reynolds       Narberth                    26        26 
  5  Hugh Hunter           Ruthin                      25        25 
  6= Dylan Davies          Llanon                      24        24 
  6= Charlie Payne         Harrogate                   24        24 
  8= Russ Thompson         Clitheroe                   23        23 
  8= Ian Joel              Carnforth                   23        23 
 10= John Rowlands         Blaenau Ffestiniog          22        22 
 10= Patrick Naylor        Stoke-on-trent              22        22 
 12  Chris Powell          Hereford                    21        21 
 13= Ieuan Rowlands        Blaenau Ffestiniog          19        19 
 13= Simon de Banke        Northampton                 19        19 
 15  Matthew Hirst         Doncaster                   18        18 
 16  Andy Davison          Middlesbrough               17        17 
 17= Robert Dennis         Leigh                       16        16 
 17= Daniel Moss           Gloucester                  16        16 
 19  George Lepley         Newark                      15        15 
 20  Owen McMackin         Omagh                       14        14 
 21  Ernie Graham          Walton-on-thames            13        13 
 22= Steve Hopewell        Wrexham                     12        12 
 22= Allan McDowall        Mauchline                   12        12 
 24= Sam Johnson           Oswestry                    10        10 
 24= Zak Hughes            Welshpool                   10        10 
 24= Barry Jordan          Newark                      10        10 
 24= Owen McConochie       Lampeter                    10        10 
 28= Perry Gardener        Ludlow                       9         9 
 28= Robert Vardy          Alfreton                     9         9 
 30= Mathew Baddeley       Thame                        8         8 
 30= Jack Leese            Tarporley                    8         8 
 32= Will Graham           Walton-on-thames             7         7 
 32= Tony Simpson          St. Helens                   7         7 
 32= Tommi Meadows         Clitheroe                    7         7 
 32= Hefin Lloyd-Davies    Corwen                       7         7 
 32= James Giddings        Swansea                      7         7 
 32= Alex Waterman         Leatherhead                  7         7 
 32= Philip Clarke         Dunmow                       7         7 
 32= Pete Gorst            Kendal                       7         7 
 32= Kalvin Green          Treorchy                     7         7 
 32= Charlie Barlow        Nottingham                   7         7 
 42  Robert Bradley        Congleton                    6         6 
 43= Tom Coughtrie         Ayr                          5         5 
 43= Colin Griffiths       Worcester                    5         5 
 45  Jon Ross              Grimsby                      4         4 
 46= David Auden           Bramhall                     3         3 
 46= Lee Burgess           Chesterfield                 3         3 
 46= Scott Partridge       Mitcheldean                  3         3 
 49  Matt Edwards          Colwyn Bay                   2         2 
 50= Richard Sykes         Stourbridge                  1         1 
 50= Scott Sloan           Dumfries                     1         1 
 50= Richard Wells         Mill Green                   1         1 
 50= David Gathercole      Peterborough                 1         1 
 50= Damian Pratts         Northampton                  1         1 
 50= Luke Francis          Rhuddlan                     1         1 
 50= Jordan Reynolds       Reading                      1         1 
 50= Roger Nevitt          Northampton                  1         1 
 50= Martin Laverty        Magherafelt                  1         1 
 50= Simon Rogers          Radlett                      1         1 
 50= Brynmor Pierce        Holywell                     1         1 
 50= Steve Ward            Chester                      1         1 
 50= Gareth Carless        Crewe                        1         1 
 50= Tom Naughton          Bury                         1         1 
 50= Nick Dobson           Ilkley                       1         1 
 50= Sacha Kakad           Chepstow                     1         1 
 50= Richard Ingleby       Bridgwater                   1         1 
 50= James Gratton-smith   Chesterfield                 1         1 
 50= Chris Bush            Glossop                      1         1 
 50= Andy Turner           Woking                       1         1 
 50= Mathew Tordoff        High Wycombe                 1         1 

Jordan Road Surfacing BTRDA Gold Star Co-Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Jack Morton           Hexham                      30        30 
  2  Michael Wilkinson     Crook                       28        28 
  3  Patrick Walsh         Aberystwyth                 27        27 
  4  Rob Fagg              Kirk Michael                26        26 
  5= Llion Williams        Caernarfon                  25        25 
  5= Ian Windress          Northallerton               25        25 
  7= Glenn Latham          Machynlleth                 24        24 
  7= Andy Murphy           Sittingbourne               24        24 
  7= Graeme Wood           Knutsford                   24        24 
 10= Jim Lewis             Hereford                    23        23 
 10= Ian Lawrence          Tamworth                    23        23 
 12  Emyr Hall             Corwen                      21        21 
 13  Declan Dear           Woking                      20        20 
 14  Tom Murphy            Nottingham                  19        19 
 15= Andrew Boswell        Swindon                     18        18 
 15= Sam Allen             Berkeley                    18        18 
 17  Tom Woodburn          Coventry                    17        17 
 18  Lee Taylor            Carmarthen                  16        16 
 19  Robin Kellard         Presteigne                  15        15 
 20= Gavin Heseltine       Gilberdyke                  14        14 
 20= Clive Jones           Welshpool                   14        14 
 22= Paul Wakely           Newcastle Emlyn             12        12 
 22= Tom Wood              Cwmbran                     12        12 
 24  Keaton Williams       Ludlow                      11        11 
 25= Sam Spencer           Malton                      10        10 
 25= Liam Johnson          Oswestry                    10        10 
 25= Rhodri Williams       Lampeter                    10        10 
 28= Toby Brick            Ludlow                       9         9 
 28= Sion Cunniff          Gaerwen                      9         9 
 30  Shaun Hughes          Macclesfield                 8         8 
 31= Phil King             Kendal                       7         7 
 31= Emma Morrison         Newark                       7         7 
 31= Harry Thomas          Amersham                     7         7 
 31= Osian Owen            Rhyl                         7         7 
 31= Ian Bevan             Holywell                     7         7 
 31= Steven Davey          Windsor                      7         7 
 37  Kevin Booth           Stoke-on-trent               6         6 
 38= Mike Wilding          Tenbury Wells                5         5 
 38= Martin Auskerin       Derby                        5         5 
 40= Christopher Row       Cheadle                      3         3 
 40= Bev Mace              Mitcheldean                  3         3 
 40= Craig Burgess         Chesterfiedl                 3         3 
 43  Darren Garrod         Pwllheli                     2         2 
 44= Jonny TAD Evans       Newtown                      1         1 
 44= Simon Taylor          York                         1         1 
 44= Will Rogers           Cinderford                   1         1 
 44= Lewis Griffiths       Machynlleth                  1         1 
 44= David Sloan           Dumfries                     1         1 
 44= Mike Crawford         Chester                      1         1 
 44= John Roberts          Colwyn Bay                   1         1 
 44= Phil Kenny            Sunderland                   1         1 
 44= Mike Smith            Kettering                    1         1 
 44= Steve Pugh            Aberystwyth                  1         1 
 44= Steve Harris          Ashford                      1         1 
 44= James Aldridge        Workington                   1         1 
 44= Thomas Jordan         Newark                       1         1 
 44= Alan Jones            Buckley                      1         1 
 44= Calvin Houldsworth    Nottingham                   1         1 
 44= Alex Booth            Hereford                     1         1 
 44= Tim Tordoff           High Wycombe                 1         1 
 44= Robert Smith          Denbigh                      1         1 

Jordan Road Surfacing BTRDA Silver Star Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  John Rowlands         Blaenau Ffestiniog          30        30 
  2  Chris Powell          Hereford                    28        28 
  3  Ieuan Rowlands        Blaenau Ffestiniog          27        27 
  4  Andy Davison          Middlesbrough               26        26 
  5  Robert Dennis         Leigh                       25        25 
  6  Owen McMackin         Omagh                       24        24 
  7  George Lepley         Newark                      23        23 
  8  Allan McDowall        Mauchline                   22        22 
  9  Steve Hopewell        Wrexham                     21        21 
 10  Ernie Graham          Walton-on-thames            20        20 
 11  Barry Jordan          Newark                      19        19 
 12  Zak Hughes            Welshpool                   18        18 
 13  Robert Vardy          Alfreton                    17        17 
 14  Jack Leese            Tarporley                   16        16 
 15  Hefin Lloyd-Davies    Corwen                      15        15 
 16  James Giddings        Swansea                     14        14 
 17  Colin Griffiths       Worcester                   13        13 
 18  Kalvin Green          Treorchy                    12        12 
 19  Perry Gardener        Ludlow                      11        11 
 20  Charlie Barlow        Nottingham                  10        10 
 21  Robert Bradley        Congleton                    9         9 
 22  Philip Clarke         Dunmow                       8         8 
 23  Alex Waterman         Leatherhead                  7         7 
 24  Pete Gorst            Kendal                       6         6 
 25  Tony Simpson          St. Helens                   5         5 
 26  Sam Johnson           Oswestry                     4         4 
 27  Will Graham           Walton-on-thames             3         3 
 28= Owen McConochie       Lampeter                     2         2 
 28= Tommi Meadows         Clitheroe                    2         2 
 28= Mathew Baddeley       Thame                        2         2 
 31= Damian Pratts         Northampton                  1         1 
 31= Scott Sloan           Dumfries                     1         1 
 31= Steve Ward            Chester                      1         1 
 31= Richard Wells         Mill Green                   1         1 
 31= Jordan Reynolds       Reading                      1         1 
 31= Martin Laverty        Magherafelt                  1         1 
 31= Richard Sykes         Stourbridge                  1         1 
 31= Roger Nevitt          Northampton                  1         1 
 31= Gareth Carless        Crewe                        1         1 
 31= Nick Dobson           Ilkley                       1         1 
 31= Andy Turner           Woking                       1         1 
 31= James Gratton-smith   Chesterfield                 1         1 
 31= Brynmor Pierce        Holywell                     1         1 
 31= Richard Ingleby       Bridgwater                   1         1 
 31= Mathew Tordoff        High Wycombe                 1         1 
 31= Chris Bush            Glossop                      1         1 

Jordan Road Surfacing BTRDA Silver Star Co-Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Glenn Latham          Machynlleth                 30        30 
  2  Jim Lewis             Hereford                    28        28 
  3  Emyr Hall             Corwen                      27        27 
  4  Tom Murphy            Nottingham                  26        26 
  5  Andrew Boswell        Swindon                     25        25 
  6  Lee Taylor            Carmarthen                  24        24 
  7  Tom Woodburn          Coventry                    23        23 
  8  Gavin Heseltine       Gilberdyke                  22        22 
  9  Clive Jones           Welshpool                   21        21 
 10  Robin Kellard         Presteigne                  20        20 
 11  Paul Wakely           Newcastle Emlyn             19        19 
 12  Tom Wood              Cwmbran                     18        18 
 13  Keaton Williams       Ludlow                      17        17 
 14  Sam Spencer           Malton                      16        16 
 15  Sion Cunniff          Gaerwen                     15        15 
 16  Mike Wilding          Tenbury Wells               14        14 
 17  Osian Owen            Rhyl                        13        13 
 18  Toby Brick            Ludlow                      12        12 
 19  Emma Morrison         Newark                      11        11 
 20  Kevin Booth           Stoke-on-trent              10        10 
 21  Harry Thomas          Amersham                     9         9 
 22  Phil King             Kendal                       8         8 
 23  Ian Bevan             Holywell                     7         7 
 24  Liam Johnson          Oswestry                     6         6 
 25  Steven Davey          Windsor                      5         5 
 26  Shaun Hughes          Macclesfield                 4         4 
 27  Rhodri Williams       Lampeter                     3         3 
 28= Simon Taylor          York                         1         1 
 28= David Sloan           Dumfries                     1         1 
 28= Lewis Griffiths       Machynlleth                  1         1 
 28= Jonny TAD Evans       Newtown                      1         1 
 28= Phil Kenny            Sunderland                   1         1 
 28= Mike Smith            Kettering                    1         1 
 28= Mike Crawford         Chester                      1         1 
 28= Steve Pugh            Aberystwyth                  1         1 
 28= Steve Harris          Ashford                      1         1 
 28= Thomas Jordan         Newark                       1         1 
 28= Alan Jones            Buckley                      1         1 
 28= Calvin Houldsworth    Nottingham                   1         1 
 28= Alex Booth            Hereford                     1         1 
 28= Tim Tordoff           High Wycombe                 1         1 
 28= Robert Smith          Denbigh                      1         1 

Jordan Road Surfacing BTRDA Gold Star Class B14 Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Paul Bird             Kelso                       20        20 
  2  Stephen Petch         Bishop Auckland             18        18 
  3  Osian Pryce           Machynlleth                 17        17 
  4  Julian Reynolds       Narberth                    16        16 
  5  Hugh Hunter           Ruthin                      15        15 
  6  Charlie Payne         Harrogate                   14        14 
  7  Simon de Banke        Northampton                 13        13 
  8  Matt Edwards          Colwyn Bay                  12        12 
  9= Luke Francis          Rhuddlan                     1         1 
  9= Sacha Kakad           Chepstow                     1         1 

Jordan Road Surfacing BTRDA Gold Star Class B14 Co-Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Jack Morton           Hexham                      20        20 
  2  Michael Wilkinson     Crook                       18        18 
  3  Patrick Walsh         Aberystwyth                 17        17 
  4  Rob Fagg              Kirk Michael                16        16 
  5  Ian Windress          Northallerton               15        15 
  6  Darren Garrod         Pwllheli                    14        14 
  7= John Roberts          Colwyn Bay                   1         1 
  7= James Aldridge        Workington                   1         1 

Jordan Road Surfacing BTRDA Gold Star Class B13 Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Dylan Davies          Llanon                      20        20 
  2  Ian Joel              Carnforth                   18        18 
  3  Matthew Hirst         Doncaster                   17        17 
  4  Lee Burgess           Chesterfield                16        16 
  5  David Auden           Bramhall                    15        15 
  6  Scott Partridge       Mitcheldean                 14        14 
  7= David Gathercole      Peterborough                 1         1 
  7= Simon Rogers          Radlett                      1         1 

Jordan Road Surfacing BTRDA Gold Star Class B13 Co-Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Llion Williams        Caernarfon                  20        20 
  2  Graeme Wood           Knutsford                   18        18 
  3  Declan Dear           Woking                      17        17 
  4  Craig Burgess         Chesterfiedl                16        16 
  5  Christopher Row       Cheadle                     15        15 
  6  Bev Mace              Mitcheldean                 14        14 

Jordan Road Surfacing BTRDA Gold Star Class B12 Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Owen McMackin         Omagh                       20        20 
  2  Allan McDowall        Mauchline                   18        18 
  3  Colin Griffiths       Worcester                   17        17 
  4= Richard Sykes         Stourbridge                  1         1 
  4= Damian Pratts         Northampton                  1         1 
  4= Andy Turner           Woking                       1         1 

Jordan Road Surfacing BTRDA Gold Star Class B12 Co-Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Lee Taylor            Carmarthen                  20        20 
  2  Gavin Heseltine       Gilberdyke                  18        18 
  3  Mike Wilding          Tenbury Wells               17        17 
  4= Simon Taylor          York                         1         1 
  4= Steve Harris          Ashford                      1         1 
  4= Jonny TAD Evans       Newtown                      1         1 
  4= Lewis Griffiths       Machynlleth                  1         1 

Jordan Road Surfacing BTRDA Gold Star Class B11 Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  John Rowlands         Blaenau Ffestiniog          20        20 
  2  Andy Davison          Middlesbrough               18        18 
  3  Robert Dennis         Leigh                       17        17 
  4  Steve Hopewell        Wrexham                     16        16 
  5  Robert Bradley        Congleton                   15        15 
  6= Nick Dobson           Ilkley                       1         1 
  6= James Gratton-smith   Chesterfield                 1         1 

Jordan Road Surfacing BTRDA Gold Star Class B11 Co-Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Glenn Latham          Machynlleth                 20        20 
  2  Tom Murphy            Nottingham                  18        18 
  3  Andrew Boswell        Swindon                     17        17 
  4  Clive Jones           Welshpool                   16        16 
  5  Kevin Booth           Stoke-on-trent              15        15 
  6= Steve Pugh            Aberystwyth                  1         1 
  6= Thomas Jordan         Newark                       1         1 

Jordan Road Surfacing BTRDA Gold Star Class B10/R2 Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  George Lepley         Newark                      20        20 
  2  Robert Vardy          Alfreton                    18        18 
  3  Jack Leese            Tarporley                   17        17 
  4  Charlie Barlow        Nottingham                  16        16 
  5  Philip Clarke         Dunmow                      15        15 
  6  Alex Waterman         Leatherhead                 14        14 
  7  Tony Simpson          St. Helens                  13        13 
  8  Will Graham           Walton-on-thames            12        12 
  9= Jordan Reynolds       Reading                      1         1 
  9= Roger Nevitt          Northampton                  1         1 

Jordan Road Surfacing BTRDA Gold Star Class B10/R2 Co-Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Tom Woodburn          Coventry                    20        20 
  2  Keaton Williams       Ludlow                      18        18 
  3  Sam Spencer           Malton                      17        17 
  4  Emma Morrison         Newark                      16        16 
  5  Harry Thomas          Amersham                    15        15 
  6  Ian Bevan             Holywell                    14        14 
  7  Steven Davey          Windsor                     13        13 
  8  Mike Smith            Kettering                    1         1 

BTRDA Production Cup Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Russ Thompson         Clitheroe                   20        20 
  2  Patrick Naylor        Stoke-on-trent              18        18 
  3  Daniel Moss           Gloucester                  17        17 
  4  Zak Hughes            Welshpool                   16        16 
  5  James Giddings        Swansea                     15        15 
  6  Jon Ross              Grimsby                     14        14 
  7  Kalvin Green          Treorchy                    13        13 
  8= Richard Wells         Mill Green                   1         1 
  8= Martin Laverty        Magherafelt                  1         1 
  8= Tom Naughton          Bury                         1         1 
  8= Brynmor Pierce        Holywell                     1         1 
  8= Mathew Tordoff        High Wycombe                 1         1 

BTRDA Production Cup Co-Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Andy Murphy           Sittingbourne               20        20 
  2  Ian Lawrence          Tamworth                    18        18 
  3  Sam Allen             Berkeley                    17        17 
  4  Tom Wood              Cwmbran                     16        16 
  5  Sion Cunniff          Gaerwen                     15        15 
  6  Martin Auskerin       Derby                       14        14 
  7  Osian Owen            Rhyl                        13        13 
  8= Phil Kenny            Sunderland                   1         1 
  8= Will Rogers           Cinderford                   1         1 
  8= Alan Jones            Buckley                      1         1 
  8= Calvin Houldsworth    Nottingham                   1         1 
  8= Tim Tordoff           High Wycombe                 1         1 

Jordan Road Surfacing BTRDA Gold Star Class NR4 Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Russ Thompson         Clitheroe                   20        20 
  2  Patrick Naylor        Stoke-on-trent              18        18 
  3  Daniel Moss           Gloucester                  17        17 
  4  Jon Ross              Grimsby                     16        16 
  5  Tom Naughton          Bury                         1         1 

Jordan Road Surfacing BTRDA Gold Star Class NR4 Co-Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Andy Murphy           Sittingbourne               20        20 
  2  Ian Lawrence          Tamworth                    18        18 
  3  Sam Allen             Berkeley                    17        17 
  4  Martin Auskerin       Derby                       16        16 
  5  Will Rogers           Cinderford                   1         1 

Jordan Road Surfacing BTRDA Gold Star Class N3 Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Zak Hughes            Welshpool                   20        20 
  2  James Giddings        Swansea                     18        18 
  3  Kalvin Green          Treorchy                    17        17 
  4= Richard Wells         Mill Green                   1         1 
  4= Mathew Tordoff        High Wycombe                 1         1 
  4= Brynmor Pierce        Holywell                     1         1 
  4= Martin Laverty        Magherafelt                  1         1 

Jordan Road Surfacing BTRDA Gold Star Class N3 Co-Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Tom Wood              Cwmbran                     20        20 
  2  Sion Cunniff          Gaerwen                     18        18 
  3  Osian Owen            Rhyl                        17        17 
  4= Phil Kenny            Sunderland                   1         1 
  4= Tim Tordoff           High Wycombe                 1         1 
  4= Calvin Houldsworth    Nottingham                   1         1 
  4= Alan Jones            Buckley                      1         1 

BTRDA Historic Cup Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1= Ernie Graham          Walton-on-thames            20        20 
  1= Ieuan Rowlands        Blaenau Ffestiniog          20        20 
  3  Barry Jordan          Newark                      19        19 
  4  Tom Coughtrie         Ayr                         16        16 
  5  Steve Ward            Chester                      1         1 

BTRDA Historic Cup Co-Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1= Robin Kellard         Presteigne                  20        20 
  1= Emyr Hall             Corwen                      20        20 
  3  Paul Wakely           Newcastle Emlyn             19        19 
  4  Mike Crawford         Chester                      1         1 

BTRDA Historic Cup Class H4 Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Tom Coughtrie         Ayr                         20        20 

BTRDA Historic Cup Class H4 Co-Driver

No Points Scored

BTRDA Historic Cup Class H3 Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Ieuan Rowlands        Blaenau Ffestiniog          20        20 
  2  Barry Jordan          Newark                      18        18 
  3  Steve Ward            Chester                      1         1 

BTRDA Historic Cup Class H3 Co-Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Emyr Hall             Corwen                      20        20 
  2  Paul Wakely           Newcastle Emlyn             18        18 
  3  Mike Crawford         Chester                      1         1 

BTRDA Historic Cup Class H1/2 Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Ernie Graham          Walton-on-thames            20        20 

BTRDA Historic Cup Class H1/2 Co-Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Robin Kellard         Presteigne                  20        20 
 
Issued at 09:30 on 18 February 2018.
Championship results by Tynemouth Computer Services

              Jordan Road Surfacing BTRDA Rally Series 2018

Round 1 - Cambrian Rally - 17th February
Round 2 - Malcolm Wilson Rally - 3rd March
Round 3 - Rallynuts Stages Rally - 14th April
Round 4 - Plains Rally - 12th May
Round 5 - Carlisle Stages Rally - 9th June
Round 6 - Nicky Grist Stages Rally - 14th July
Round 7 - Woodpecker Stages - 1st September
Round 8 - Trackrod Forest Stages - 29th September


BTRDA 1400 Overall Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Chris Powell          Hereford                    30        30 
  2  Hefin Lloyd-Davies    Corwen                      28        28 
  3  Perry Gardener        Ludlow                      27        27 
  4  Pete Gorst            Kendal                      26        26 
  5  Tommi Meadows         Clitheroe                   25        25 
  6= Scott Sloan           Dumfries                     1         1 
  6= Gareth Carless        Crewe                        1         1 
  6= Chris Bush            Glossop                      1         1 

BTRDA 1400 Overall Co-Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Jim Lewis             Hereford                    30        30 
  2  Toby Brick            Ludlow                      28        28 
  3  Phil King             Kendal                      27        27 
  4= David Sloan           Dumfries                     1         1 
  4= Robert Smith          Denbigh                      1         1 

BTRDA 1400 Class 1400C Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Perry Gardener        Ludlow                      20        20 

BTRDA 1400 Class 1400C Co-Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Toby Brick            Ludlow                      20        20 

BTRDA 1400 Class 1400S Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Chris Powell          Hereford                    20        20 
  2  Hefin Lloyd-Davies    Corwen                      18        18 
  3  Pete Gorst            Kendal                      17        17 
  4  Tommi Meadows         Clitheroe                   16        16 
  5= Scott Sloan           Dumfries                     1         1 
  5= Gareth Carless        Crewe                        1         1 
  5= Chris Bush            Glossop                      1         1 

BTRDA 1400 Class 1400S Co-Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Jim Lewis             Hereford                    20        20 
  2  Phil King             Kendal                      18        18 
  3= David Sloan           Dumfries                     1         1 
  3= Robert Smith          Denbigh                      1         1 
 
Issued at 09:30 on 18 February 2018.
Championship results by Tynemouth Computer Services

              Jordan Road Surfacing BTRDA Rally Series 2018

Round 1 - Cambrian Rally - 17th February
Round 2 - Malcolm Wilson Rally - 3rd March
Round 3 - Rallynuts Stages Rally - 14th April
Round 4 - Plains Rally - 12th May
Round 5 - Carlisle Stages Rally - 9th June
Round 6 - Nicky Grist Stages Rally - 14th July
Round 7 - Woodpecker Stages - 1st September
Round 8 - Trackrod Forest Stages - 29th September


BTRDA Rally First Overall Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Sam Johnson           Oswestry                    30        30 
  2  Owen McConochie       Lampeter                    29        29 
  3  Mathew Baddeley       Thame                       28        28 
  4  Richard Ingleby       Bridgwater                   1         1 

BTRDA Rally First Overall Co-Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Liam Johnson          Oswestry                    30        30 
  2  Rhodri Williams       Lampeter                    29        29 
  3  Shaun Hughes          Macclesfield                28        28 
  4  Alex Booth            Hereford                     1         1 

BTRDA Rally First Class RF2.0 Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Mathew Baddeley       Thame                       20        20 

BTRDA Rally First Class RF2.0 Co-Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Shaun Hughes          Macclesfield                20        20 

BTRDA Rally First Class RF1.6 Driver

No Points Scored

BTRDA Rally First Class RF1.6 Co-Driver

No Points Scored

BTRDA Rally First Class RF1.4 Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Sam Johnson           Oswestry                    20        20 
  2  Owen McConochie       Lampeter                    18        18 
  3  Richard Ingleby       Bridgwater                   1         1 

BTRDA Rally First Class RF1.4 Co-Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Liam Johnson          Oswestry                    20        20 
  2  Rhodri Williams       Lampeter                    18        18 
  3  Alex Booth            Hereford                     1         1 

BTRDA Rally First Junior Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1= Sam Johnson           Oswestry                    20        20 
  1= Owen McConochie       Lampeter                    20        20 

BTRDA Rally First Junior Co-Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1= Liam Johnson          Oswestry                    20        20 
  1= Rhodri Williams       Lampeter                    20        20 

BTRDA Rallye R2 Cup Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  George Lepley         Newark                      20        20 
  2  Robert Vardy          Alfreton                    18        18 
  3  Jack Leese            Tarporley                   17        17 
  4  Charlie Barlow        Nottingham                  16        16 
  5  Alex Waterman         Leatherhead                 15        15 
  6  Tony Simpson          St. Helens                  14        14 
  7  Will Graham           Walton-on-thames            13        13 
  8= Jordan Reynolds       Reading                      1         1 
  8= Roger Nevitt          Northampton                  1         1 

BTRDA Rallye R2 Cup Co-Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Tom Woodburn          Coventry                    20        20 
  2  Keaton Williams       Ludlow                      18        18 
  3  Sam Spencer           Malton                      17        17 
  4  Emma Morrison         Newark                      16        16 
  5  Harry Thomas          Amersham                    15        15 
  6  Ian Bevan             Holywell                    14        14 
  7  Steven Davey          Windsor                     13        13 
  8  Mike Smith            Kettering                    1         1 

ST Trophy Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Zak Hughes            Welshpool                   20        20 
  2  James Giddings        Swansea                     18        18 
  3  Kalvin Green          Treorchy                    17        17 
  4= Richard Wells         Mill Green                   1         1 
  4= Brynmor Pierce        Holywell                     1         1 
  4= Mathew Tordoff        High Wycombe                 1         1 

ST Trophy Co-Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Tom Wood              Cwmbran                     20        20 
  2  Sion Cunniff          Gaerwen                     18        18 
  3  Osian Owen            Rhyl                        17        17 
  4= Alan Jones            Buckley                      1         1 
  4= Calvin Houldsworth    Nottingham                   1         1 
  4= Tim Tordoff           High Wycombe                 1         1 
 
 Lady Driver

No Points Scored

Lady Co-Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Emma Morrison         Newark                      20        20 
  2  Bev Mace              Mitcheldean                 18        18 

Junior Driver Award
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  George Lepley         Newark                      20        20 
  2  Matthew Hirst         Doncaster                   18        18 
  3  Zak Hughes            Welshpool                   17        17 
  4  Jack Leese            Tarporley                   16        16 
  5  Sam Johnson           Oswestry                    15        15 
  6  Kalvin Green          Treorchy                    14        14 
  7  Charlie Barlow        Nottingham                  13        13 
  8  Alex Waterman         Leatherhead                 12        12 
  9  Will Graham           Walton-on-thames            11        11 
 10  Owen McConochie       Lampeter                    10        10 
 11  Tommi Meadows         Clitheroe                    9         9 

Junior Co-Driver Award
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Tom Murphy            Nottingham                  20        20 
  2  Keaton Williams       Ludlow                      18        18 
  3  Liam Johnson          Oswestry                    17        17 
  4  Osian Owen            Rhyl                        16        16 
  5  Harry Thomas          Amersham                    15        15 
  6  Rhodri Williams       Lampeter                    14        14 
  7= Lewis Griffiths       Machynlleth                  1         1 
  7= Robert Smith          Denbigh                      1         1 

Senior Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Ian Joel              Carnforth                   20        20 
  2  Robert Dennis         Leigh                       18        18 
  3  Paul Bird             Kelso                       17        17 
  4  Patrick Naylor        Stoke-on-trent              16        16 
  5  Tom Coughtrie         Ayr                         15        15 
  6  Steve Hopewell        Wrexham                     14        14 
  7  Ernie Graham          Walton-on-thames            13        13 
  8  Allan McDowall        Mauchline                   12        12 
  9  Charlie Payne         Harrogate                   11        11 
 10  Barry Jordan          Newark                      10        10 
 11  Philip Clarke         Dunmow                       9         9 
 12  Robert Bradley        Congleton                    8         8 
 13  David Auden           Bramhall                     7         7 
 14= Richard Sykes         Stourbridge                  1         1 
 14= David Gathercole      Peterborough                 1         1 
 14= Martin Laverty        Magherafelt                  1         1 
 14= Simon Rogers          Radlett                      1         1 
 14= Steve Ward            Chester                      1         1 
 14= Tom Naughton          Bury                         1         1 
 14= Nick Dobson           Ilkley                       1         1 

Senior Co-Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Graeme Wood           Knutsford                   20        20 
  2  Emyr Hall             Corwen                      18        18 
  3  Ian Lawrence          Tamworth                    17        17 
  4  Clive Jones           Welshpool                   16        16 
  5  Robin Kellard         Presteigne                  15        15 
  6  Gavin Heseltine       Gilberdyke                  14        14 
  7  Mike Wilding          Tenbury Wells               13        13 
  8  Craig Burgess         Chesterfiedl                12        12 
  9  Ian Bevan             Holywell                    11        11 
 10= David Sloan           Dumfries                     1         1 
 10= John Roberts          Colwyn Bay                   1         1 
 10= Mike Smith            Kettering                    1         1 
 10= Mike Crawford         Chester                      1         1 
 10= Steve Pugh            Aberystwyth                  1         1 
 10= Steve Harris          Ashford                      1         1 
 10= Calvin Houldsworth    Nottingham                   1         1 
 10= Tim Tordoff           High Wycombe                 1         1 


Issued at 09:30 on 18 February 2018.
Championship results by Tynemouth Computer Services